92. [09. jul 2000] Uparivanje u Excel-u

Ovih dana aktuelni su prijemni ispiti za fakultete. Recimo da je neki fakultet objavio dve rang liste - u jednoj su poeni dobijeni na osnovu uspeha u školi, u drugoj poeni zarađeni na prijemnom ispitu. Sada te dve tabele treba ujediniti tako što za svakog kandidata iz prve tabele treba, na osnovu broja prijave, naći odgovarajući red u drugoj tabeli i iz njega prepisati broj poena. Ima mnogo načina da se problem reši u Office okruženju, a čini mi se da je najpogodniji onaj koji je predložio kolega Dragan Grbić, urednik rubrike "Office bajtovi" u časopisu "PC" kao i Praktikuma na Webu.

Metod se zasniva na korišćenju funkcije VLOOKUP čija je sintaksa:

=vlookup (polje_tekuće_tabele_u_koje_je_upisan_ključ_za_uparivanje,
                ime_tabele_sa_kojom_se_uparuje,
                broj_kolone_iz_koje_se_podatak_prepisuje,
                FALSE)

Očekuje se da u ciljnoj tabeli (dakle, onoj u kojoj se traže redovi i iz njih preuzimaju neki podaci) polje po kome se vrši uparivanje bude u prvoj koloni, a ono FALSE znači da ta ciljna tabela nije sortirana i da se traži tačna vrednost ili se pojavljuje #N/A (ukoliko je, recimo, neko podneo dokumenta, ali nije izašao na ispit). Ako se stavi TRUE, tabela mora biti sortirana, pa će u svakom slučaju biti pronađena prva "veća" vrednost). Malo je nelogično što se navodi broj kolone, dakle za kolonu C se ne stavlja C, nego 3. Još jedan hint je da je ciljnoj tabeli zgodno dati ime, koje se navodi kao drugi parametar vlookup poziva. Ime se daje tako što se opseg obeleži pa se izabere Insert / Name / Define, a umesto toga se može navesti i opseg, recimo prijemni!$a1$d1200.

Da završim Draganovim savetom za one koji žele da upoznaju Excel dalje od elementarnih tehnika: surfujte po dijalogu Paste Function, probajte funkcije i njihove kombinacije. Funkcije Excel-a, a pogotovo one iz grupa Lookup & Reference, Database i Information mogu da naprave čuda.