71. [07. novembar 1999] Dekodirani DVD

Možda ste pročitali da je pre nekoliko dana "dekodiran DVD standard". Šta to zapravo znači? Pretpostavljam da ste, kao i svaki korisnik DVD-a, pogledali šta ima od fajlova na "filmskom" disku i našli direktorijum VIDEO_TS u kome su ogromni .VOB fajlovi. Ako prekopirate neki od tih .VOB-ova na hard disk i pokušate da ga pogledate iz Windows Media Player-a ili nekog sličnog programa, dobićete poruku o grešci ili će Media Player naprosto "pući". Da bi se film gledao, potreban je ključ koji je ugrađen u DVD Player softver, a koji je autor tog softvera pod posebnim uslovima dobio od DVD konzorcijuma.

Grupa mladih norveških programera je napisala DeCSS koji može da transformiše VOB fajl u nešifrovani oblik. Izgleda da su autori nekog od komercijalnih DVD Player-a neoprezno kodirali ključeve, pa je disasembliranjem otkriven algoritam a kasnije i sam ključ. Ustanovljeno je da je šifrovanje 40-bitno (što je i logično, jer američki zakoni zabranjuju izvoz "jačih" šifara), pa će uz umeren trud i svi ostali kodovi biti "provaljeni".

Kada pokrenete DeCSS, on će prepoznati disk u drajvu, ispisati spisak fajlova i pitati koji hoćete da prenesete i gde. Izaberite recimo prvi (na Terminator 2 DVD-u se zove VTS_01_1.VOB i dugačak je tačno 1 GB), zadajte odredište i sačekajte - za nekoliko minuta transformisani fajl će biti na disku. Možete ga gledati iz Media Player-a ili iz DVD Player-a koji podržava file mode (npr. PowerDVD).

Šta ovo praktično znači? Uz čekanje od možda sat vremena i hard disk sa slobodnih 7-8 GB prostora možete da dekriptujete čitav film i da ga, uz odgovarajući DVD Player, gledate sa hard diska. Mogli biste da ga snimite na nekoliko CD-ova pa da ga u tom obliku date prijatelju, koji će ga prekopirati na svoj disk i gledati, ali se takva operacija ne isplati. Trebaće vam desetak CD-ova, što se po ceni približava originalnom filmu, koji se kod nas prodaje za oko 30 DEM. Jedina stvarna "korist" u digitalnom domenu, barem dok se ne pojave DVD pisači, je u tome što bi se dekodirani VOB mogao dalje obrađivati, recimo na njega dodati titl na srpskom. U analognom domenu opasnost od piratstva raste - jednom dekodovani film bi se mogao veoma lako snimiti na VHS traku i tako dobiti potreban broj kopija gotovo savršenog kvaliteta. Komentari?