Dejanovi saveti

4. [8. jun 1997] Kakvu memoriju da kupite?

Novi operativni sistemi i uslužni programi uvek su "gladni" memorije, pa vaš računar svake godine ima sve više RAM-a. Doskora je glavno pitanje glasilo: "koliko". Moderan PC računar uglavnom ima 32 MB memorije. 16 MB je apsolutni minimum, dok je više memorije (barem 64 MB) potrebno recimo onima koji intenzivno obrađuju slike. Za većinu ostalih, 32 MB je prava mera, premda korisnici Windows NT 4 treba da razmisle o još 16 MB, dakle ukupno 48.

Pošto ste odlučili o količini memorije, treba još da izaberete njen tip... a tu stvari nisu jednostavne. Na tržištu ćete naći memoriju sledećih tipova:

Fast Page Mode RAM, klasična 70 ns memorija koju ćete nešto teže naći u 60 ns verziji, koja je neophodna za sve ploče koje rade na 66 MHz. Prodaje se u 72-pinskim SIMM pakovanjima i polako izlazi iz upotrebe.

EDO (Extended Data Out) je takođe često u obliku SIMM-a, mada se prodaje i u 168-pinskom DIMM pakovanju. Kod sekvencijalnog čitanja podataka brža je za jedno wait stanje, što u ukupnom skoru može da poboljša performanse računara za nekoliko procenata. Loša strana ove memorije je što ne radi na starijim pločama. Nešto brža varijanta nosi ime BEDO (Burst Extended Data Out), ali kod nas se gotovo i ne sreće.

Novi hit je SDRAM (Synchronous Dynamic RAM) memorija, koja radi i na 100 MHz pločama... preciznije rečeno, koja će raditi na 100 MHz pločama kada se one pojave. SDRAM dolazi u 64-bitnom DIMM pakovanju (dakle, na Pentium ploču može da se stavi 32 MB u jednom modulu) i podržan je od novih TX ploča; popularne HX ploče ga ne prepoznaju.

Sve u svemu, ako imate TX ploču, kupite 32 MB SDRAM-a, dok vlasnici HX ploče treba da se opredele za EDO.